Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2008 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2008
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинПекинг
ГрадКина
Дата11 – 23 август
Екипи12
СтадиониОлимписки центар
Освојувачи на медали
Злато Германија (3-ти титула)
Сребро Шпанија
Бронза Австралија
Статистика
Одиграно натпревари38
Постигнато погодоци174 (4.58 per match)
2004 (претходен) (следен) 2012

Првото место го освоил Германија, второто Шпанија и третото Австралија.

ГрупиУреди

Група A:

Група Б:

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
  Шпанија (ESP) 5 4 0 1 9 5 +4 12
  Германија (GER) 5 3 2 0 12 6 +6 11
  Јужна Кореја (KOR) 5 2 1 2 13 11 +2 7
  Нов Зеланд (NZL) 5 2 1 2 10 9 +1 7
  Белгија (BEL) 5 1 1 3 9 13 −4 4
  Кина (CHN) 5 0 1 4 7 16 −9 1

Група БУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
  Холандија (NED) 5 4 1 0 16 6 +10 13
  Австралија (AUS) 5 3 2 0 24 7 +17 11
  Велика Британија (GBR) 5 2 2 1 10 7 +3 8
  Пакистан (PAK) 5 2 0 3 11 13 −2 6
  Канада (CAN) 5 1 1 3 10 17 −7 4
  ЈАР (RSA) 5 0 0 5 4 25 −21 0

Последна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
21 август 2008
   Холандија (NED) 1 (3)  
   Германија (GER) (p.s.) 1 (4)  
 
23 август 2008
       Германија (GER) 1
     Шпанија (ESP) 0
Бронза
21 август 2008 23 август 2008
   Шпанија (ESP) 3    Холандија (NED)  2
   Австралија (AUS) 2      Австралија (AUS)  6

ТабелаУреди

 1.   Германија
 2.   Шпанија
 3.   Австралија
 4.   Холандија
 5.   Обединето Кралство
 6.   Јужна Кореја

 1.   Нов Зеланд
 2.   Пакистан
 3.   Белгија
 4.   Канада
 5.   Кина
 6.   ЈАР

Надворешни врскиУреди