Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004 (мажи)

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2004 година во машка категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинАтина
ГрадГрција
Дата15 – 27 август
Екипи12
СтадиониОлимписки центар
Освојувачи на медали
Злато Австралија (1-ви титула)
Сребро Холандија
Бронза Германија
Статистика
Одиграно натпревари42
Постигнато погодоци213 (5.07 per match)
2000 (претходен) (следен) 2008

Првото место го освоил Холандија, второто Холандија и третото Германија.

РезултатиУреди

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
  Шпанија 5 3 2 0 14 3 +11 11
  Германија 5 3 2 0 15 6 +9 11
  Пакистан 5 3 0 2 19 8 +11 9
  Јужна Кореја 5 2 2 1 17 8 +9 8
  Обединето Кралство 5 1 0 4 9 21 −12 3
  Египет 5 0 0 5 2 30 −28 0

     Пласман во полуфинале

15 август 2004
18:00
Јужна Кореја   1 – 1   Шпанија
Извештај

15 август 2004
18:30
Германија   2 – 1   Пакистан
Извештај

15 август 2004
20:00
Обединето Кралство   3 – 1   Египет
Извештај

17 август 2004
08:30
Јужна Кореја   3 – 2   Обединето Кралство
Извештај

17 август 2004
18:30
Египет   0 – 7   Пакистан
Извештај

17 август 2004
20:30
Шпанија   1 – 1   Германија
Извештај

19 август 2004
10:30
Пакистан   3 – 0   Јужна Кореја
Извештај

19 август 2004
18:00
Германија   6 – 1   Египет
Извештај

19 август 2004
18:30
Обединето Кралство   1 – 5   Шпанија
Извештај

21 август 2004
08:30
Египет   0 – 11   Јужна Кореја
Извештај

21 август 2004
20:00
Шпанија   4 – 0   Пакистан
Извештај

21 август 2004
20:30
Германија   4 – 1   Обединето Кралство
Извештај

23 август 2004
10:30
Шпанија   3 – 0   Египет
Извештај

23 август 2004
18:00
Пакистан   8 – 2   Обединето Кралство
Извештај

23 август 2004
18:30
Јужна Кореја   2 – 2   Германија
Извештај

Група БУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
  Холандија 5 5 0 0 16 9 +7 15
  Австралија 5 3 1 1 14 10 +10 10
  Нов Зеланд 5 3 0 2 13 11 +2 9
  Индија 5 1 1 3 11 13 −2 4
  ЈАР 5 1 0 4 9 15 −6 3
  Аргентина 5 0 2 3 8 13 −5 2
15 август 2004
08:30
Австралија   4 – 1   Нов Зеланд
Извештај

15 август 2004
10:30
Аргентина   1 – 2   ЈАР
Извештај

15 август 2004
20:30
Холандија   3 – 1   Индија
Извештај

17 август 2004
10:30
Аргентина   2 – 2   Австралија
Извештај

17 август 2004
18:00
ЈАР   2 – 4   Индија
Извештај

17 август 2004
20:00
Нов Зеланд   3 – 4   Холандија
Извештај

19 август 2004
08:30
Холандија   3 – 2   ЈАР
Извештај

19 август 2004
20:00
Нов Зеланд   3 – 1   Аргентина
Извештај

19 август 2004
20:30
Австралија   4 – 3   Индија
Извештај

21 август 2004
10:30
Индија   1 – 2   Нов Зеланд
Извештај

21 август 2004
18:00
ЈАР   2 – 3   Австралија
Извештај

21 август 2004
18:30
Аргентина   2 – 4   Холандија
Извештај

23 август 2004
08:30
Нов Зеланд   4 – 1   ЈАР
Извештај

23 август 2004
20:00
Индија   2 – 2   Аргентина
Извештај

23 август 2004
20:30
Австралија   1 – 2   Холандија
Извештај

9-12 местоУреди

  9 место
             
25 август 2004
   ЈАР 5  
   Египет 1  
 
27 август 2004
       ЈАР 1 (3)
     Обединето Кралство (p.s.) 1 (4)
11 место
25 август 2004 27 август 2004
   Обединето Кралство 4    Египет  2
   Аргентина 1      Аргентина  4
25 август 2004
08:30
ЈАР   5 – 1   Египет
Извештај

25 август 2004
11:00
Обединето Кралство   4 – 1   Аргентина
Извештај

11-12 местоУреди

27 август 2004
09:00
Египет   2 – 4   Аргентина

9-10 местоУреди

27 август 2004
11:30
ЈАР   1 – 1 (a.e.t.)   Обединето Кралство
Извештај

5-8 местоУреди

  5 место
             
25 август 2004
   Нов Зеланд 4  
   Јужна Кореја 3  
 
27 август 2004
       Нов Зеланд 2
     Пакистан 4
7 место
25 август 2004 27 август 2004
   Пакистан 3    Јужна Кореја  2
   Индија 0      Индија  5
25 август 2004
18:00
Нов Зеланд   4 – 3   Јужна Кореја
Извештај

25 август 2004
20:30
Пакистан   3 – 0   Индија
Извештај

7-8 местоУреди

27 август 2004
08:30
Јужна Кореја   2 – 5   Индија
Извештај

5-6местоУреди

27 август 2004
11:00
Нов Зеланд   2 – 4   Пакистан
Извештај

Финална фазаУреди

  Полуфинале Злато
             
25 август 2004
   Холандија 3  
   Германија 2  
 
27 август 2004
       Холандија 1
     Австралија (a.e.t.) 2
Бронза
25 август 2004 27 август 2004
   Шпанија 3    Германија (a.e.t.)  4
   Австралија 6      Шпанија  3

ПолуфиналеУреди

25 август 2004
18:30
Холандија   3 – 2   Германија
Извештај

25 август 2004
21:00
Шпанија   3 – 6   Австралија
Извештај

БронзаУреди

27 август 2004
18:00
  Германија   4 – 3 (a.e.t.)   Шпанија  
Извештај

ЗлатоУреди

27 август 2004
20:30
  Холандија   1 – 2 (a.e.t.)   Австралија  
Извештај

ТабелаУреди

 1.   Австралија
 2.   Холандија
 3.   Германија
 4.   Шпанија
 5.   Пакистан
 6.   Нов Зеланд

 1.   Индија
 2.   Јужна Кореја
 3.   Обединето Кралство
 4.   ЈАР
 5.   Аргентина
 6.   Египет

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди