Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1952

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 1952 — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Хелсинки, Финска. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 1952
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомакинФинска
ГрадХелсинки
Екипи12
Освојувачи на медали
Злато Индија (3-ти титула)
Сребро Холандија
Бронза Обединето Кралство
1948 (претходен) (следен) 1956

Првото место го освоил Индија, второто Холандија и третото Обединето Кралство.

УчеснициУреди

РезултатиУреди

Прва фаза Втора фаза Полуфинале Финале
                           
           
    Индија  
  bye    
    Индија  4
      Австрија  0  
    Австрија  2
    Швајцарија  1  
    Индија  3
      Велика Британија  1  
    Велика Британија  
  bye    
    Велика Британија  1
      Белгија  0  
    Белгија  6
    Финска  0  
    Индија  6
      Холандија  1
    Холандија  
  bye    
    Холандија  1
      Германија  0  
    Германија  7
    Полска  2  
    Холандија  1
      Пакистан  0   Трето место
    Пакистан  
  bye    
    Пакистан  6     Велика Британија  2
      Франција  0       Пакистан  1
    Франција  5
    Италија  0  

ТабелаУреди

Место Земја
1   Индија (IND)
2   Холандија (NED)
3   Велика Британија (GBR)
4   Пакистан (PAK)
-   Германија (GER)
-   Полска (POL)
-   Австрија (AUT)
-   Швајцарија (SUI)
-   Франција (FRA)
-   Белгија (BEL)
-   Италија (ITA)
-   Финска (FIN)

Надворешни врскиУреди