Долна Франконија (германски: Unterfranken) — еден од трите владини окрузи на Франконија во Баварија (седум владини окрузи), Германија (22 владини окрузи во пет сојузни држави, 11 сојузни држави не се поделени во вакви региони).

Долна Франконија
Unterfranken
Административен округ
Карта на Bavaria со округот Долна Франконија
Карта на Bavaria со округот Долна Франконија
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаварија
Админ. центарВирцбург
Површина
 • Вкупна8.531,59 км2 (329,407 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.317.507
 • Густина1,5/км2 (4,0/ми2)
Мреж. местоregierung.unterfranken.bayern.de

Округот бил основана во 1817 под името Untermainkreis (Округ Долна Мајна) и преименуван во 1837 како Unterfranken und Aschaffenburg (Долна Франконија и Ашафенбург). Во 1933 регионалниот нацистички Гаулајтер Ото Хелмут инсистирал на преименување на округот во Mainfranken, но по 1945 името Unterfranken било вратено.

Долна Франконија е на североисточниот дел на Франконија и сочинува три слободна града („Kreisfreie Städte“) и девет окрузи („Landkreise“).

Главниот дел од франконскиот вински регион се наоѓа во Долна Франконија.

 
Грб на Долна Франконија

Грбот ги вклучува краците на Војводството Франконија во горниот дел[2] „Rennfähnlein“, знаме со четвртести сребрено-црвени делови, копјето во златна боја, на сина позадина, поврзани со Вирцбург во долниот лев квадрант,[3] и бело-сребрено тркало на црвено поле, симболизирајќи ја свештеничката состојба во Мајнц, во долниот десен квадрант.[4][5]

Површина и население

уреди
Град или округ Население (2010) Површина (км²) Заедници
Град Ашафенбург 68.648 5,21% 62 0,7% 1 0,3%
Град Швајнфурт 53.433 4,05% 36 0,4% 1 0,3%
Град Вирцбург 132.690 10,06% 88 1,0% 1 0,3%
Ашафенбург 172.891 13,11% 699 8,2% 32 10,4%
Бад Кисинген 104.628 7,93% 1.137 13,3% 26 8,4%
Хасберге 85.163 6,46% 956 11,2% 26 8,4%
Кицинген 88.607 6,72% 684 8,0% 31 10,1%
Мајн-Шпесарт 128.077 9,71% 1.322 15,5% 40 13,0%
Милтенберг 128.665 9,76% 716 8,4% 32 10,4%
Рен-Грабфелд 83.085 6,30% 1.022 12,0% 37 12,0%
Швајнфурт 113.167 8,58% 842 9,9% 29 9,4%
Вирцбург 159.641 12,11% 968 11,3% 52 16,9%
Вкупно 1.318.695 100.0% 8.531 100.0% 308 100.0%
Историско население
1910 710.943
1939 844.732
1950 1.038.930
1961 1.089.983
1970 1.181.309
1987 1.202.711
2002 1.344.300
2004 1.344.629
2005 1.341.481
2006 1.337.876
2008 1.331.500
2009 1.323.273
2010 1.318.695

Историски окрузи

уреди

До општинската реформа („Kreisreform“) во јуни 1972, Долна Франконија имала 22 окрузи, 15 од нив биле припоени кон шест други постоечки окрузи Ашафенбург, Бад Кисинген, Кицинген, Милтенберг, Швајнфурт, Вирцбург или обединети во еден од трите нови окрузи: Хасберге, Мајн-Шпесарт и Рен-Грабфелд.

Стар округ Моментален округ(/зи)
Алценау Ашафенбург
Бад Брикенау Бад Кисинген
Бад Нојштат/Зале Рен-Грабфелд
Еберн Хасберге
Геминден Мајн-Шпесарт
Геролцхофен Швајнфурт, Кицинген,
Хасберге, Вирцбург
Хамелбург Бад Кисинген
Хасфурт Хасберге
Хофхајм/Унтерфранкен Хасберге
Карлштат Мајн-Шпесарт
Кенигсхофен Рен-Грабфелд
Лор Мајн-Шпесарт
Марктхајденфелд Мајн-Шпесарт, Милтенберг,
Вирцбург
Мелрихшат Рен-Грабфелд
Обернбург Милтенберг
Оксенфурт Вирцбург

Познати личности

уреди

Институции за високо образование

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Duchy_of_Franconia#Early_middle_Ages
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Bishopric_of_W%C3%BCrzburg
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Main-Spessart
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Archbishopric_of_Mainz

Надворешни врски

уреди