Хаџи Јусуфли

историско село во Општина Градско

Хаџи Јусуфли или Хаџијусуфли[2] — историско неготинско село во Повардарието, централна Македонија, денес во Општина Градско.

Хаџи Јусуфли
Хаџи Јусуфли во рамките на Македонија
Хаџи Јусуфли
Местоположба на Хаџи Јусуфли во Македонија
Хаџи Јусуфли на карта

Карта

Координати 41°38′48″N 21°57′22″E / 41.64667° СГШ; 21.95611° ИГД / 41.64667; 21.95611Координати: 41°38′48″N 21°57′22″E / 41.64667° СГШ; 21.95611° ИГД / 41.64667; 21.95611
Регион  Вардарски
Општина  Градско
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 173 м
Хаџи Јусуфли на општинската карта

Атарот на Хаџи Јусуфли во рамките на општината
Хаџи Јусуфли на Ризницата

Географија уреди

Селото се наоѓало на левиот брег на реката Брегалница, североисточно од с. Убого, кое се наоѓа на другиот брег.

Историја уреди

Во XIX век Хаџи Јусуфли било турско село в Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Хаџи Јусуфли имало 125 жители, сите Турци.[3]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го посочува Хаџи Јусуфли (Hadži-Jusufli) како турско село.[4]

Родови уреди

Хаџи Јусуфли било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

  • Доселеници: Бејтилер (10 к.), Абдиламиџалар (6 к.), Ше-Јајалар (5 к.), Дели-Асанлар (2 к.) стари доселеници од Турција, по потекло Јуруци; Мемед-Алилер (1 к.) доселени биле во 1921 година од селото Дорфулија во Овче Поле.[5]

Иселеништво уреди

Најголем број од населението е иселено во Турција.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Хаџијусуфли (Хаџи Јусуфли — GeoNames) на GeoNames
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  5. . Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски уреди