Хадова или Хандова (грчки: Πολύμυλος, Полимилос), до 1927 година (грчки: Χάντοβα, Хантова) [2]село во Република Грција, во општината Кожани, во областа Западна Македонија. Во 2011 година селото броело 876 жители.

Хадова или Хандова
Πολύμυλος
Хадова или Хандова is located in Грција
Хадова или Хандова
Хадова или Хандова
Местоположба во областа
Хадова is located in Кожани (општина)
Хадова
Местоположба на Хадова во Општина Кожани и областа Западна Македонија
Координати: 40°22′N 22°04′E / 40.367° N; 22.067° E / 40.367; 22.067Координати: 40°22′N 22°04′E / 40.367° N; 22.067° E / 40.367; 22.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански Округ
ОпштинаОпштина Кожани
Општ. единицаХелеспонт
Надм. вис.&10000000000000876000000876 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно408
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа источно од Кожани, на јужните падини на планината Дурла.

ИсторијаУреди

За време на Османлиското ЦарствоУреди

Кон крајот на XIX век Хадова е турско село во Кожанската Каза на Османлиското Царство.

Во ГрцијаУреди

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Хадова станува дел на Кралството Грција.

Во 1913 година селото Хадова има 408 жители.[3] Во 1920-тите години според Лозанскиот договор населението се иселува во Турција, а на негово место се населиле бегалци, Грци Понди, од Турција. Во 1928 година селото е целосно бегалско со 89 семејства и 338 жители бегалци.[4]

Во 1927 година името на селото е променето во Полимилос.

ДемографијаУреди

ПописиУреди

Движењето на населението по години е следното[5]:

  • 1913 – 697 жители
  • 1920 – 868 жители
  • 1928 – 381 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 779 736 757 637 537 695 565 408
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

СтопанствоУреди

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Χάντοβα -- Πολύμυλος
  3. Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία.
  4. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 329.