Хагенбург (германски: Hagenburg) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хагенбург
Замок во Хагенбург
Замок во Хагенбург
Грб на Хагенбург
Хагенбург is located in Германија
Хагенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Месни единици 2
Градоначалник Дитер Ајтман (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,23 км2
Надм. височина 40 м
Население 4.580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 282 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31558
Повик. бр. 05033
Портал www.hagenburg.de
Местоположба на Хагенбург во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°26′0″N 9°19′0″E / 52.43333° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.43333; 9.31667Координати: 52°26′0″N 9°19′0″E / 52.43333° СГШ; 9.31667° ИГД / 52.43333; 9.31667

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

ГеографијаУреди

Хагенбург се наоѓа на јужниот брег на Штајнхудер Мер, помеѓу Ребургер Берге и Нојштетер Мор, западно од Штајнхуде, дел од градот Вуншторф, и северно од градот Заксенхаген. Сојузниот пат Б441 поминува низ местото.

Општината била создадена во 1970 година од самостојните општини Хагенбург и Алтенхаген.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди