Фудбал на Летните олимписки игри 1912


Фудбалот на Летните олимписки игри 1912 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Стокхолм, Шведска. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 1912
Податоци за првенството
ЗемјаШведска
Датум на одржување29 јуни - 4 јули
Екипи11
Стадиони(во 2 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Обединето Кралство
Второ место Silver medal blank.svg Данска
Трето место Bronze medal blank.svg Холандија
1908
1920

Првото место го освоил Обединетото Кралство, второто Данска и третото Холандија.

УчеснициУреди

РезултатиУреди

Прва фаза Втора фаза Полуфинале Финале
                           
           
    Велика Британија (GBR)  
30 јуни - Олимписки стадион
  bye    
    Велика Британија (GBR)  7
      Унгарија (HUN)  0  
    Унгарија (HUN)  
2 јули - Олимписки стадион
  bye    
    Велика Британија (GBR)  4
29 јуни - Стадион Тренебергс
      Финска (FIN)  0  
    Италија (ITA)  2
30 јуни - стадион Тренебергс
    Финска (FIN) (продолжение)  3  
    Финска (FIN)  2
      Русија (RUS)  1  
    Русија (RUS)  
4 јули - Олимписки стадион
  bye    
    Велика Британија (GBR)  4
      Данска (DEN)  2
    Данска (DEN)  
30 јуни - Стадион Расунда
  bye    
    Данска (DEN)  7
      Норвешка (NOR)  0  
    Норвешка (NOR)  
2 јули - Олимписки стадион
  bye    
    Данска (DEN)  4
29 јуни - Олимписки стадион
      Холандија (NED)  1   Трето место
    Холандија (NED) (продолжение)  4
30 јуни - Стадион Расунда 4 јули - Стадион Расунда
    Шведска (SWE)  3  
    Холандија (NED)  3     Холандија (NED)  9
29 јуни - Стадион Расунда
      Австрија (AUT)  1       Финска (FIN)  0
    Австрија (AUT)  5
    Германија (GER)  1  

Надворешни врскиУреди