Фудбал на Летните олимписки игри 1920


Фудбалот на Летните олимписки игри 1920 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Антверпен, Белгија. На турнирот учествувале вкупно 14 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 1920
Податоци за првенството
ЗемјаБелгија
Датум на одржување28 август - 5 септември
Екипи14
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Белгија
Второ место Silver medal blank.svg Шпанија
Трето место Bronze medal blank.svg Холандија
1912
1924

Првото место го освоил Белгија, второто Шпанија и третото Холандија.

РезултатиУреди

Прва фазаУреди

28 август 1920
10:00
Чехословачка   7–0   Југославија Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 600
Извештај

28 август 1920
15:30
Шпанија   1–0   Данска La Butte, Брисел
Гледачи: 3,000
Извештај

28 август 1920
10:00
Италија   2–1   Египет Стадион Жул Отен, Гент
Гледачи: 2,000
Извештај

28 август 1920
15:30
Норвешка   3–1   Обединето Кралство Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 5,000
Извештај

28 август 1920
17:30
Холандија   3–0   Луксембург La Butte, Брисел
Гледачи: 3,000
Извештај

28 август 1920
17:30
Шведска   9–0   Грција Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 5,000
Извештај

ЧетвртфиналеУреди

29 август 1920
10:00
Холандија   5–4 (a.e.t.)   Шведска Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 5,000
Извештај

29 август 1920
16:30
Чехословачка   4–0   Норвешка La Butte, Брисел
Гледачи: 4,000
Извештај

29 август 1920
15:00
Франција   3–1   Италија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 10,000
Извештај

29 август 1920
17:00
Белгија   3–1   Шпанија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 18,000
Извештај

ПолуфиналеУреди

31 август 1920
15:35
Чехословачка   4–1   Франција Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 12,000
Извештај

31 август 1920
17:25
Белгија   3–0   Холандија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 22,000
Извештај

Последна фазаУреди

2 септември 1920
17:30
Белгија   2–0   Чехословачка Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 35,000
Not reported[1]

Турнир за второ местоУреди

31 август 1920
10:00
Италија   2–1   Норвешка Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 500
Извештај

1 септември 1920
12:00
Шпанија   2–1   Шведска Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 1,500
Извештај
септември 2, 1920
12:00
Шпанија   2–0   Италија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 10,000
Извештај

Финале за второ местоУреди

5 септември 1920
15:00
Шпанија   3–1   Холандија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 14,000
Извештај

8 местоУреди

2 септември 1920
10:00
Египет   4–2   Југославија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 500
Извештај

Надворешни врскиУреди

  1. FIFA has not released the report of this game. On the official website it says that the game was abandoned and there is no official result. Follow the link: [1]