Фудбалска репрезентација на Франција под 20 години

Фудбалската репрезентација на Франција до 20 години е фудбалска репрезентација на Франција за играчи на возраст до и под 20 години.

 Франција
СојузФранцуска фудбалска асоцијација
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторФранција Лудовик Батели
КапитенПол Погба
Најмногу настапиСедрик Бакамбу
Геида Фофана (17)
Најдобар стрелецДавид Трезеге (12)
ФИФА кодFRA
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Шпанија Шпанија 2 - 1 Франција Франција
(Радес, Тунис; 28 јуни, 1977)
Најголема победа
Франција Франција 5 - 0 Ирак Ирак
(Париз, Франција; 18 јуни, 2011)
Најлош пораз
 Колумбија 4 - 1 Франција Франција
(Богота, Колумбија; 30 јули, 2011)

Тие во моментов се актуелни светски шампиони во оваа категорија, по освојувањето на светското првенство 2013 во Турција, нивна прва титула во историјата на оваа возрасна група.

Натпреварувања

уреди

Достигнувања и скор на светските првенства за играчи до 20 години

уреди
Година Резултат ОН П Н И ДГ ПГ
  1977 Фаза по групи 3 1 1 1 3 3
  1979 Не се пласирале
  1981
  1983
  1985
  1987
  1989
  1991
  1993
  1995
  1997 Четврт-финале 5 3 1 1 10 8
  1999 Не се пласирале
  2001 Четврт-финале 5 2 2 1 11 7
  2003 Не се пласирале
  2005
  2007
  2009
  2011 4.место 7 4 0 3 11 12
  2013 Шампиони 7 4 2 1 15 6
Вкупно 1 титула 27 14 6 7 50 36

Надворешни врски

уреди