Тоде Илиќ

политичар

Тоде Илиќ (Никуљане, Македонија, 7 април 1943 - Куманово, 14 јануари 2014) — македонски политичар и градоначалник на Општина Куманово во периодот од 1984 до 1986 година.

Тоде Илиќ
Градоначалник на Општина Куманово
На должноста
1984 – 1986
Лични податоци
Роден(а) 7 април 1943
Никуљане, Царство Бугарија
Починал(а) 14 јануари 2014(2014-01-14) (возр. 70)
Куманово, Македонија
Националност Македонец
Партија Сојуз на комунистите на Македонија
Професија Инженер, политичар

Илиќ е роден во 1943 година и потекнува од првоборечко семејство. Се школувал во Куманово, а студиите ги завршил во Белград. Во родниот град се вратил како дипломиран инженер технолог и се вработил во мелничко-пекарската индустрија. Во својата стопанска дејност, тој набргу станал технички, а потоа и генерален директор.[1]

Наводи

уреди
  1. „Комеморација за Тоде Илиќ“. kumanovonews.mk. 16 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 30 октомври 2018. Посетено на 17 февруари 2018‎. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)