Твист (Емсланд)

Твист (германски: Twist) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа непосредно на границата со Холандија.

Твист
Општинското собрание
Општинското собрание
Знаме на Твист
Грб на Твист
Твист во рамките на Германија
Твист
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Градоначалник Петра Либерс (ДХС)
Основни податоци
Површина 105,61 км2
Надм. височина 16 м
Население 9.473 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49767
Повик. бр. 0 59 36
Портал www.twist-emsland.de
Местоположба на Твист во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°37′0″N 7°02′0″E / 52.61667° СГШ; 7.03333° ИГД / 52.61667; 7.03333Координати: 52°37′0″N 7°02′0″E / 52.61667° СГШ; 7.03333° ИГД / 52.61667; 7.03333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во западниот дел на округот непосредно на границата со Холандија.

Соседни општиниУреди

На север се граничи со градот Харен, на исток со градот Мепен и општината Гесте, на југ со општината Витмаршен, како и со општинските заедници Нојенхаус и Емлиххајм во округот Грофовијата Бентхајм и на запад со општината Емен во покраината Дренте во Холандија.

Општински единициУреди

Општината Твист се состои од следниве места:

  1. Адорф
  2. Хебелермер
  3. Хезепертвист
  4. Нојринге
  5. Рилермор/Рилерфелд
  6. Рилертвист со Билт
  7. Шенингсдорф

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди