Емен (холандски изговор: [ˈɛmən]  ( слушни)) е општина и град во североисточна Холандија.

Емен
Општина
Емен
Емен
Знаме на ЕменГрб на Емен
Highlighted position of Emmen in a municipal map of Drenthe
Локација во Дренте
ЗемјаХоландија
ПокраинаДренте
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЦес Бијк (Пвда)
Површина[2]
 • Вкупна346,25 км2 (13,369 ми2)
 • Земјишна336,40 км2 (12,990 ми2)
 • Вода9,85 км2 (380 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000002300000023 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно107.471
 • Густина319/км2 (830/ми2)
ДемонимEmmenaar
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.Parts of 7700 and 7800 range
Повик. бр.0524, 0591
Мреж. местоemmen.nl

Историја

уреди
 
Природа во Емен
 
Црква во Емен: Големта Панкратиус керк

Емен претставува одличен пример на планиран град, кој произлегол од неколку мали земјоделски заедниците кои се занимавале со берба на плантажи во покраината Дренте во средниот век. Траги од овие заедници сè уште може да се видат во форма на селата Вестенех, Нордбархе и Заудбархе: тие имаат посебна историја и изглед, но се опкружени со населби во центарот на Емен. Проширувањата на градот не се случија сè до Втората светска војна. Предградијата биле изградени околу стариот центар на Емен, почнувајќи со Емермеер директно на север, и да се следат на југоисток со Ангелсло познат во времето за да биде одделен од градот од страна на постојните шуми на исток, Бархерес на Реитланден и Парк Сандур на југ и југозапад . Изградба на последното предградие наречено Делфтланден, веќе е во тек со голем број на домови изградени и луѓето кои живеат во оваа област.

Постојат неколку историски знаменитости во градот, но тие неколку вклучуваат црква на плоштадот, каде што црквата се стои од средниот век, судот на законот за градење, кои датираат од почетокот на дваесеттиот век и поштата од истото време. Главниот економски засилувач од 1980 година е зоолошката градина, Диренпарк Емен. Започнала во 1930 година, таа беше речиси целосно редизајнирана во 1970 година, а сега е во косопственост на општина Емен. Таа привлекува над 1,5 милиони посетители годишно. Важни индустрии се Тејин арамид, ДСМ инженеринг пластика, Векаман, Инц и Диолен Индустриски Влакна. Има богати стаклени комплекси за хортикултура, особено во Клазиенавен областа. Општината нуди некои 38.000 работни места.

Емен е втора најнаселена урбана област на Дренте. Општина Емен е една од најголемите области во Холандија, иако на површина надвор од границите на градот на Емен е прилично рурален развој.

Демографија

уреди

Општина Емен има околу 104.000 жители, од кои 56.000 живеат во градот Емен. Во споредба со околу 3.000 жители во XIX век, ова илустрира на брзиот раст на Емен во изминатите 150 години.

Спорт

уреди

Фудбалскиот клуб ФК Емен, ги игра своите натпревари на Јенс Вестинг стадионот. Тие играат во холандската прва дивизија.

Секоја година големте веслосипедски трки наречени Хауден Пејл, според криетериумот на велосипедските трки каде што сите големи имиња на велосипедизмот доаѓаат до Емен за овој настан. Покрај самата велосипедска трка Хауден Пејл, во градот исто така се случуваат и културни настани како поп-концерти и др.

Сообраќај

уреди

Емен се служи со една линија на желензичка врска до Зволе, што пак води кон остатокот на земјата.

Покрај тоа, постојат редовни и чести автобуски линии до Хронинген, Хохевен и Асен, како и на околните села, и Мепен во Германија, поаѓајќи од два автобуски терминали.

Со автомобил, градот е достапен преку локалниот пат N34 од Зволе до Гронинген, покраинскиот пат N381 до Драхтен, како и патот N391 до Вендам и A37 автопатот од Хохевен до Мепен во Германија.

Најблискиот аеродром е аеродормот во Гронинген на растојание од 50 километри.

Наводи

уреди
  1. „The board of mayor and aldermen“ (холандски). Gemeente Emmen. Архивирано од изворникот на 2013-10-09. Посетено на 7 October 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 7811AP“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 7 October 2013.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.

Надворешни врски

уреди