Грофовија Бентхајм (округ)

округ во Долна Саксонија, Германија

Грофовија Бентхајм (германски: Grafschaft Bentheim) is a округ во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи (од запад кон исток) со холандските покраини Оверајсел и Дренте, округот Емсланд во Долна Саксонија и окрузите Штајнфурт и Боркен во Северна Рајна-Вестфалија.

Грофовија Бентхајм
Grafschaft Bentheim
округ
Знаме на Грофовија Бентхајм
Знаме
Грб на Грофовија Бентхајм
Грб
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеНордхорн
Површина
 • Вкупна981 км2 (379 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно137.162
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NOH
Мреж. местоgrafschaft.de

ИсторијаУреди

Округот ја зафаќа приближно истата територија како некогашната Грофовија Бентхајм, држава во Светото Римско Царство распуштена во 1803 г.

ГеографијаУреди

Северозападниот дел на округот се нарекува Долна Грофовија (Niedergrafschaft) и продолжува на холандска територија, и ја граничи на север, запад и југ. Реката Фехте (хол. Фехт) го сече округот во правец југ-север и продолжува во Холандија.

Градови и општиниУреди

Градови Општински заедници
 1. Бад Бентхајм
 2. Нордхорн


Слободни општини

 1. Витмаршен
 1. Емилххајм1
 2. Лар
 3. Ринге
 4. Хогштеде
 1. Георгсдорф
 2. Еше
 3. Лаге
 4. Нојенхаус1, 2
 5. Остервалд
 1. Енгден
 2. Замерн
 3. Истерберг
 4. Квендорф
 5. Оне
 6. Шитторф1, 2
 1. Вилен
 2. Вилзум
 3. Геленкамп
 4. Гетело
 5. Илзен1
 6. Итербек
 7. Хале
1 седиште на општинската заедница; 2 град

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 52°25′ N; 7°05′ E / 52.42° СГШ; 7.08° ИГД / 52.42; 7.08