Сојузни држави во Венецуела

Венецуела е поделена на 23 сојузни држави (шпански: estados), 1 престолнински округ (Distrito Capital) и сојузни територии (Dependencias Federales) што се состојат од голем број острови. Државата исто така полага право на територијата Гвајана Есекиба, која се состои од шест окрузи во состав на соседна Гвајана.

Карта на сојузните држави во Венецуела

Сојузни држави уреди

Ова е список на сојузните држави во земјата, наведени со нивните обележја, податоци, главни градови и местоположба на карта.

Знаме Грб Сојузна држава Главен град Население
(2010)
Површина
(км²)
Регион На карта
    Амазон Пуерто Ајакучо 142.200 180.145 Гвајански  
    Анзоатеги Барселона 1.654.900 43.300 Североисточен  
  Апуре Сан Фернандо де Апуре 499.900 76.500 Лјаношки  
    Арагва Маракај 1.665.200 7.014 Централен  
  Баринас Баринас 756.600 35.200 Андски  
    Боливар Боливар 1.852.800 238.000 Гвајански  
  Варгас Ла Гвајра 337.900 1.496 Престолнински  
    Гварико Сан Хуан де Лос Морос 745.100 64.986 Лјаношки  
  Делта Амакуро Тукупита 159.700 40.200 Гвајански  
  Сулија Маракибо 4.020.200 63.100 Сулијански  
  Јаракуј Сан Фелипе 640.700 7.100 Среднозападен  
  Карабобо Валенсија 2.531.000 4.650 Централен  
  Кохедес Сан Карлос 340.300 14.800 Централен  
  Фалкон Коро 961.500 24.800 Среднозападен  
  Лара Баркисимето 1.999.100 19.800 Среднозападен  
    Мерида Мерида 895.800 11.300 Андски  
  Миранда Лос Текес 3.010.900 7.950 Престолнински  
  Монагас Матурин 999.300 28.930 Североисточен  
  Нуева Еспарта Ла Асунсион 508.900 1.150 Островски  
  Португеса Гванаре 919.400 15.200 Среднозападен  
    Сукре Кумана 945.600 11.800 Североисточен  
    Тачира Сан Кристобал 1.225.300 11.100 Андски  
  Трухиљо Трухиљо 747.400 7.400 Андски  

Подрачја со посебен статус уреди

Знаме Грб Површина Главен град Население
(2007)
Површина
(км²)
На карта
    Престолнински округ Каракас 2.085.500 433  
  Сојузни територии Лос Рокес 15.420 342  

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди