Мерида (сојузна држава во Венецуела)

сојузна држава во Венецуела

Мерида е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Мерида
'
Сојузна држава
Знаме на МеридаГрб на Мерида
Гесло: нема
Химна: Химна на Мерида
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1864
Главен градМерида
Управа
 • УправникФлоренсио Порас (2004–2008)
Површина
 • Вкупна11,300 км2 (4,363 ми2)
Ранг15-та
 &100000000000000012299991,23% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно843,800
 • Ранг14-та
 &100000000000000031000003,1% од земјата
Час. појасUTC-04:30
ISO 3166VE-L
Државно дрвоБукаре Кеибо
(Erythrina poeppigiana)
Мреж. местоmerida.com.ve

Главен град е Мерида.

Мерида покрива површина од 11,300 км2 и во 2007, имаше вкупно 843,800 жители.

Клима и растителност

уреди

Климата во Мерида е ладна, но само во релативно мали област каде што можат да се сретнат драматични температурни разлики во текот на денот. Климата во главниот град се движи помеѓу 19 °C и 20 °C, додека помеѓу 5 °C и 9 °C има на планината Ел Боливар, каде паѓа и до нула, а има и снежни врнежи и 28 °C во областа Ел Вигија. Врнат дождови скоро секој ден попладне од јануари и Февруари, најладни месеци се Август и Септември, каде врне и по цела ноќ. Растителноста е бујна каде има реки и еаера. Од најголемо значење е реката Чама . Државното дрво-симбол Букаре и државните цвеќиња-симболи фраилехон и Колорадито виреат и на највисоките места. Во планините живее и познатата Осо Фронтино мечка и големиот кондор.

Административна поделба

уреди

Мерида има 23 општини.

Поврзано

уреди