Лара е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Лара
'
Сојузна држава
Знаме на Лара
Гесло: нема
Химна: Химна на Лара
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1901
Главен градБаркисимето
Управа
 • УправникЛуис Рејес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна19,800 км2 (7,645 ми2)
Ранг11-та
 &100000000000002150000002,15% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно1,795,100
 • Ранг5-та
 &100000000000000067500006,75% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-K
Државно дрвоСемеруко
(Malphigia glabra)
Мреж. местоlara.gob.ve

Главен град е Баркисимето.

Лара има повшина од 19,800 км2 и во 2007, имаше население од 1,795,100 жители.

Општини и нивни седиштаУреди

  1. Андрес Елој Бланко (Санаре)
  2. Креспо (Дуака)
  3. Ирибарен (Баркисимето)
  4. Хименез (Квибор)
  5. Моран (Ел Токујо)
  6. Палавесино (Кабударе)
  7. Симон Планас (Сараре)
  8. Торес (Карора)
  9. Урданета (Сиквисикве)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди