Тачира е една од 23 држави (estados) во Венецуела.

Тачира
'
Сојузна држава
Знаме на ТачираГрб на Тачира
Гесло: нема
Химна: Химна на Тачира
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1899
Главен градСан Кристобал
Управа
 • УправникРоланд Бланко ла Круз (2004–2008)
Површина
 • Вкупна11,100 км2 (4,286 ми2)
Ранг16-та
 &100000000000000120000001,2% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно1,177,300
 • Ранг9-та
 &100000000000000450000004,5% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-S
Државно дрвоПино Криолио или Ласо
(Prumnopitys montana)
Мреж. местоtachira.gov.ve

Главен град е Сан Кристобал.

Тачира има вкупна површина од 11,100 км2 (4,290 mi²) и во 2007, имаше 1,177,300 жители.

Тачира е една од венецуелските Андеански држави (заедо со Мерида, Трухиљо, и Зилија).

Администратина поделба уреди

Тачира има вкупно 29 општини.

Поврзано уреди