Миранда (сојузна држава во Венецуела)

сојузна држава во Венецуела

Мирандасојузна држава во Венецуела .

Миранда
'
Сојузна држава
Знаме на МирандаГрб на Миранда
Гесло: нема
Химна: Химна на Миранда
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градЛос Теквес
Управа
 • УправникДиосдадо Кабелјо (2004–2008)
Површина
 • Вкупна7,950 км2 (3,070 ми2)
Ранг17-та
 &100000000000000008700000,87% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно2,857,900
 • Ранг2-ра
 &1000000000000001030000010,3% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-M
Државно дрвоБела Роза
(Brownea leucantha)
Мреж. местоmiranda.gob.ve
Поглед на Чакао Алтамира

Рангирана како втора по бројот на население, по Сулија. Во 2007 таа имаше приближно 2.857.943 жители. Исто така има и најголем индекс на човеков развој во Венецуела. Миранда е исто така многу важен политички, економски и културен град. Главен град е Лос Теквес.

Миранда има површина од 7.950 км2.

Општини и нивни седишта уреди

 1. Акеведо, Каукагва
 2. Андрес Бело, Сан Хосе де Барловенто
 3. Барута, Нуестра сењора дел Позарио де Барута
 4. Брион, Игвероте
 5. Буроз, Мампорал
 6. Каризал, Каризал
 7. Чакао, Чакао
 8. Кристобал Рохас, Чаралјаве
 9. Ел Атилио, Ел Атилјо
 10. Гваикаипуро, Лос Теквес
 11. Индепенденсија, Санта Тереса дел Туј
 12. Ландер, окумаре дел Туј
 13. Лос Салијас, Сан Антонио де лос Алтос
 14. Паез, Рио Чико
 15. Пас Кастилјо, Санта Лусија
 16. Педро Гуал, Купира
 17. Плаза, Гваренас
 18. Симон Боливар, Сан Франсиско де Јаре
 19. Сукре, Петаре
 20. Урданета, Куа
 21. Самора, Гватире

Поврзано уреди