Боливар (сојузна држава во Венецуела)

Венецуела

Боливар (шпански: Estado Bolívar), е една од 23-те сојузни држави на Венецуела.

Боливар
'
Сојузна држава
Знаме на БоливарГрб на Боливар
Гесло: нема
Химна: Химна на Боливар
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1901
Главен градБоливар
Управа
 • УправникФрансиско Ранхел (2004–2008)
Површина
 • Вкупна238,000 км2 (92,000 ми2)
Ранг1-ва
 &1000000000000002623999926,24% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно1,534,800
 • Ранг7-ма
 &100000000000000058700005,87% од земјата
Час. појасUTC-04:30
ISO 3166VE-F
Државно дрвоСарапија
(Diphysa punctata)
Мреж. местоe-bolivar.gob.ve

Главен град е Боливар.

Боливар има повшина од 238.000 км2, а во 2007 имал 1.534.800 жители.

Интересни места

уреди
 
Ангелски Водопад

Општини

уреди
 
Поглед на главниот град Боливар
 1. Карони (Гвајана)
 2. кедењо (Каисара дел Ориноко)
 3. Ел Калао (Ел Калао)
 4. Гран Сабана (Санта Елена де Уиарен)
 5. Ерес (Боливар)
 6. Падре Педро Чиен (Ел Палмар)
 7. Пиар (Упата)
 8. Раул Леони (Пијар)
 9. Роскио (Гвасипати)
 10. Сифонтес (Тумеремо)
 11. Сукре (Марипа)

Поврзано

уреди