Кохедес е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Кохедес
'
Сојузна држава
Знаме на Кохедес
Гесло: Ad sum
(превод: Јас сум тука)
Химна: Химна на Кохедес
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1864
Главен градСан Карлос
Управа
 • УправникЏони Јањес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна14,800 км2 (5,714 ми2)
Ранг13-та
 &100000000000000016200001,62% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно300,300
 • Ранг22-ра
 &100000000000000011399991,14% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-H
Државно дрвоАпамате
(Tabebuia rosea)
Мреж. местоcojedes.gob.ve

Главен град е Сан Карлос.

Кохедес има вкупма површина од 14,800 км2 и, во 2007, имаше население од 300,300 жители.

Општини и нивни седиштаУреди

  1. Ансоатегуи (Кохедес)
  2. Ел Пао де Сан Хуан Баутиста (Ел Пао)
  3. Фалкон(Тинаквило)
  4. Хирардот (Ел Баул)
  5. Лима Бланко (Макапо)
  6. Рикаурте (Либертад)
  7. Ромуло Галегос (Лас Вегас)
  8. Сан Карлос де Аустриа (Сан Карлос)
  9. Тинако (Тинако)