Баринас (шпански: Barinas) е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Баринас
'
Сојузна држава
Знаме на Баринас
Гесло: Dios y Federación
(превод: Господ и Федерацијата)
Химна: Химна на Баринас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1937
Главен градБаринас
Управа
 • УправникУго де лос Рејес Чавес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна35,200 км2 (13,591 ми2)
Ранг8-ма
 &100000000000000038399993,84% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно756,600
 • Ранг15-та
 &100000000000000028700002,87% од земјата
Час. појасUTC-04:30
ISO 3166VE-E
Државно дрвоСедар
(Cedrela odorata)
Мреж. местоbarinas.net.ve

Главен град е Баринас. Поранешниот венецуелски претседател Уго Чавес е роден во оваа држава. Неговиот татко е гувернер.

Баринас има површина од 35.200 км2 и, во 2007 броеше население со вкупен број од 756.600.

Општини и нивни седишта уреди

 1. Алберто Авело Тореалба (Сабанета)
 2. Андрес Елој Бланко (Ел Кантон)
 3. Антонио Хосе де Сукре (Сикопо)
 4. Арисменди (Арисменди )
 5. Баринас (Баринас)
 6. Боливар (Баринитас)
 7. Круз Паредес (Баранкас)
 8. Езекиел Самора (Санта Барбара)
 9. Обиспос (Обиспос)
 10. Педраза (Боливија)
 11. Рохас(Либертад)
 12. Соса (Нутријас)

Поврзано уреди