Анзоатеги

сојузна држава во Венецуела

Анзоатеги (шпански: Estado Anzoátegui), е една од 23-те сојузни држави на Венецуела, сместена во североисточниот дел на земјата. Главен град е Барселона. Анзоатеги е многу позната по прекрасните плажи и привлекува голем број на туристи. брегот ја има единствената плажа долга приближно 100 км.

Ансоатеги
'
Сојузна држава
Знаме на АнсоатегиГрб на Ансоатеги
Гесло: Tumba de sus tiranos
(превод: Гроб на нејзините тирани)
Химна: Химна на Ансоатеги
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градБарселона
Управа
 • Управниктарек Вилијам Сааб (2004–2008)
Површина
 • Вкупна43,300 км2 (16,700 ми2)
Ранг6-та
 &100000000000000047199994,72% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно1,477,900
 • Ранг8-ма
 &100000000000000052999995,3% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-B
Државно дрвоКереипо, или Гватамаре
(Myrospermum fructescens)
Мреж. местоvenezuelatuya.com/estados/anzoategui.htm

Историја уреди

Името и е дадена според големиот венецуелски херој, Хосе Антонио Анзоатеги (1789-1819), кој се борел за независноста на Венецуела.

Градот Барселона, бил уште од 1677 главен град. Во 1810, Анзоагети била одделена од провинцијата Кумана.

Географија уреди

Анзоатеги е сместена во североисточниот дел на земјата и се граничи со Монагас и Сукре на исток, Боливар на југ, Гварико на запад, Миранда на северозапад, и со Карипското Море на север..

Неселение уреди

Според пописот од 2001, Анзотеаги има вкупно 1.477.900 жители.

Економија уреди

Доминантна гранка во стопанството на Ансоатеги е нафтата. Најголема компанија во државата па и во цела Јужна Америка е компанијата "Complejo Petroquímico de Jose". Исто така се стреми и кон развој на туризмот и рибарството.

Територијална поделба уреди

Анзоатеги има вкупно 21 општина (municipios).

Надворешни врски уреди