Монагас е една од 23-те сојузни држави во Венецуела.

Монагас
'
Сојузна држава
Црквата „Свети Михаил“, историски споменик во Венецуела
Црквата „Свети Михаил“, историски споменик во Венецуела
Знаме на Монагас
Гесло: Resistió con valor
(превог: Отпор со храброст)
Химна: Химна на Монагас
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градМатурин
Управа
 • УправникХосе Брисењо (2004–2008)
Површина
 • Вкупна28,900 км2 (11,158 ми2)
Ранг-та
 &100000000000000031499993,15% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно855,300
 • Ранг-та
 &100000000000000032599993,26% од земјата
Час. појасUTC-04:30
ISO 3166VE-N
Државно дрвоПалма де Мориче
(Mauritia flexuosa)
Мреж. местоmonagas.gov.ve

Монагас има површина од 28.900 км2 и во 2007 имаше 855.300 жители.

Монагас е опколена од државата Сукре на север, Анзоатеги на запад и југ, Боливар на југ, Делта Амакуро на југ и исток и Заливот Париа на североисток.

државата е наречена по генералот Хосе Тадео Монагас, роден во овј регион, и неговиот брат Хосе Грегорио Манагас, роден во соседната Анзоатеги.

Главен град е Матурин.

Општини и нивни седишта

уреди
 1. Акоста (Сан Антонио де Капајакуар)
 2. Аквасај (Агуасај)
 3. Боливар (Карипито)
 4. Caripe (Карипе)
 5. Кадењо (Каикара)
 6. езекиел Самора (Пунта де Мата)
 7. Либертадор (Тембладор)
 8. Матурин (Матурин)
 9. Пиар(Арагва де Матурин)
 10. Пунсерес (Квириквире)
 11. Санта Барбара (Санта Барбара)
 12. Сотилјо (Баранкас)
 13. Уракоа (Уракоа)

Поврзано

уреди