Сулија

сојузна држава во Венецуела

Сулија (шпански: Zulia) — сојузна држава во Венецуела. Главен град е Маракаибо. Зафаќа површина од 63.100 км2 и население од 3.620.200 жители (2007), прва по населеност во Венецуела.

Сулија
'
Сојузна држава
Знаме на Сулија
Гесло: нема
Химна: Химна на Сулија
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1864
Главен градМаракаибо
Управа
 • УправникМануел розалес (2004–2008)
Површина
 • Вкупна63,100 км2 (24,363 ми2)
Ранг5-та
 &100000000000000069199996,92% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно3,620,200
 • Ранг1-ва
 &1000000000000001386999913,87% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-V
Државно дрвоКокосова Палма
(Cocos nucifera)
Мреж. местоgobernaciondelzulia.gov.ve

Етимологија на името на ВенецуелаУреди

 
Општините во Сулија

Името „Венецуела“ доаѓа од околината на Маракаибо. Имено шпанските конквистадори кога дошле во оваа област наишле на индијански народ кои живее на накони живеалишта во вода. И по тоа тие тоа место го нарекле „Мала Венеција“ (Pequeña Venecia) или Venezuela.

Административна поделбаУреди

Сулија е поделена на 21 општина.

ПоврзаноУреди