Апуре (шпански: Estado Apure) е една од 23 сојузни држави на Венецуела.

Апуре
'
Сојузна држава
Знаме на АпуреГрб на Апуре
Гесло: нема
Химна: Химна на Апуре
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1901
Главен градСан фернандо де Апуре
Управа
 • УправникХесус Агвилартe (2004–2008)
Површина
 • Вкупна76,500 км2 (29,500 ми2)
Ранг3-та
 &100000000000000083499998,35% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно473,900
 • Ранг19-та
 &100000000000000016299991,63% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-C
Државно дрвоМеркурска Ликанија
(Licania pyrifolia)
Мреж. местоapure.gob.ve

Главен град е Сан Фернандо де Апуре. Покраината е наречена по реката Аупре, притока на Ориноко.

Според пописот од 2001, а проценките од 2007 Апуре има 473.900 жители.

Општини и нивните седиштаУреди

  1. Ачагуас (Ачагуас)
  2. Бируака (Бируака)
  3. Муњос (Брусуал)
  4. Паез (Гуасдуалито)
  5. Педро Камехо (Сан Хуан де Пајара)
  6. Ромуло Галегос (Елорса)
  7. Сан Фернандо (Сан Гернандо де Апуре)

ПоврзаноУреди