Португеса е една од 23 држави (estados) на Венецуела.

Португеса
'
Сојузна држава
Знаме на Португеса
Гесло: Honor y Gloria
(превод: Чест и Слава)
Химна: Химна на Португеса
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја Венецуела
Создадена1909
Главен градГуанаре
Управа
 • УправникАнтониа Муњоз (2004–2008)
Површина
 • Вкупна15,200 км2 (5,869 ми2)
Ранг12-та
 &100000000000000016499991,65% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно873,400
 • Ранг12-та
 &100000000000000033399993,34% од земјата
Часовен појасUTC-04:30
ISO 3166VE-P
Државно дрвоМахагони
(Swietenia macrophylla)
Мреж. местоportuguesa.gob.ve

Главен град е Гуанаре, основан во 1591 година.

португеса има површина од 15,200 км2 и во 2007, имаше 873,400 жители.

Потекло на името уреди

Добиено е според реката Портуеса, но според легендата името е добиено од една преубава португалка, која се удавила во таа река.

Општини уреди

 1. Агуа Бланка (Агуа Бланка)
 2. Арауре (Арауре)
 3. Естелјер (Пириту)
 4. Гванаре (Гванаре)
 5. Гванарито (Гванарито)
 6. Монсењор Хозе Висенте де Унда (Параизо де Чабаскен)
 7. Оспино (Оспино)
 8. Паез (Акаригва)
 9. Папелон (Папелон)
 10. Сан Хенаро де Боконоито (Боконоито)
 11. Сан Рафаел де Оното (Сан Рафаел дел Оното)
 12. Санта Росалиа (Ел Плајон)
 13. Сукре (Бискикуј)
 14. Турен (Вилја Брузуал)

Поврзано уреди