Скот (поларна база)

новозеландска поларна станица на Антарктикот

Скотова База — истражувачка станица која се наоѓа на Антарктикот во Прам Поинт на Росовиот Остров во близина на планината Еребус, односно на територијалната претензија Росова Зависност на Нов Зеланд. Името го добила во чест на капетанот Роберт Фалкон Скот, водач на две британски експедиции во областа на Росово Море на Антарктикот. Базата била формирана како поддршка за теренски истражувања и центар за истражување на науките за земјата, а сега спроведува истражувања во многу области, управувани од Антарктик-Нов Зеланд.

Скотова база
Антарктичка база
Воздушна фотографија од базата
Воздушна фотографија од базата
Земја Нов Зеланд
АнтарктикРосов Остров
Росова Зависност
Антарктик
Управувано одАнтарктички Нов Зеланд
Основањејануари 20, 1957; пред 67 години (1957-01-20)
Наречено поКапетан Роберт Фалкон Скот
Надм. вис.[1]&1000000000000001000000010 м
Население [1]
 • Вкупно
 • лето: 85
 • зима: 12
Час. појасNZST (UTC+12)
 • Лете (ЛСВ)NZDST (UTC+13)
ТипЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативен
Мреж. местоantarcticanz.govt.nz/scott-base

Основата е 3 километри од поголемата американска станица Мекмердо преку патот Пегазус.

Историја уреди

 
Воздушна фотографија од базата, Росов Остров, Антарктик.
 
Поглед над базата, прикажувајќи ја и станицата Мекмердо и ледениот гребен Мекмердо
 
Скотова база
 
Знак на патот до станицата Мекмердо

Базата првично била изградена како поддршка на инспирираната и приватно управувана од Обединетото Кралство Задантарктичка Експедиција (ЗАЕ). Владата на Нов Зеланд обезбедила поддршка за ЗАЕ, а исто така и за проектот за Меѓународната геофизичка година од 1957 година, чии пет членови биле приклучени на експедицијата. Во февруари 1956 година, 10 месеци пред групите да се упатат на Антарктикот, Френк Пондер, архитект во Министерството за работи (Нов Зеланд), добил задача да ја дизајнира базата. Дизајнот на Пондер се состоел од шест главни згради и три помали научни лаборатории. Главните згради требало да бидат поставени на растојание од најмалку 7 метри една од друга поради опасност од пожар, но биле поврзани една со друга со покриен начин од галванизирано железо. Тројца набљудувачи од Нов Зеланд, на кои исто така им било дадена задача да го изберат местото за база, заминале во Мекмердо во летото 1955 година. По евалуацијата на можните локации, било избрано место во близина на Батер Поинт. Ова подоцна било сменето во Прам Поинт бидејќи обезбедил подобар пристап за истоварување на резерви од експедициониот брод HMNZS Endeavor и исто така овозможило функционирање на критичниот антарктички лет RNZAF на блиската ледена писта. Базата гледа над она што сега е познато како Хаскелски теснец. Базата преминала во сопственост на Владата на Нов Зеланд преку Одделот за научни и индустриски истражувања, на 5 март 1958 година.

За време на Меѓународната геофизичка година, објектот на Соединетите Американски Држави во Хат Поинт не функционирал како научна база. Обврска на новозеландската експедиција била да ги достави важните научни податоци (аурорални, јоносферски, сеизмички итн.), поврзувајќи ги истражувачките активности на областа Мекмердо со оние на Полската станица на САД и заедничката станица САД-Нов Зеланд во Халетовиот Рт, Викториина Земја .

Научно истражување и проширување уреди

Во 1958 година, по завршувањето на Задантарктичката експедиција и Меѓународната геофизичка година, Нов Зеланд донел одлука да продолжи да работи со базата за научни истражувања, од кои голем дел зависи од континуитетот на снимените податоци во период од неколку години. Со цел да се одржат операциите, во 1976 година започнала програма за обнова на базата. Во 2005 година бил пуштен во употреба двокатниот центар Хилари Филд, зголемувајќи ја подната површина на базата за 1800 квадратни метри и обезбедувајќи работни површини за поддршка на теренските забави, како и дополнителен канцелариски простор. Зградата била официјално отворена од тогашниот министер за надворешни работи Фил Гоф и Сер Едмунд Хилари.

Водачот на базата за сезоната 1964-65, Адријан Хејтер, објавил лични мемоари од своето искуство.[2] Пред него како водач бил Расел Роул [3] и следен од Мајк Пребл.[4] Овие тројца лидери се одбележани со Рауловиот Ледник, планината Хејтер и ледникот Пребл, претпоставувајќи дека лидерот во 1965–66 бил на основната група за поддршка од 1961–62 година.

Од 1957 до 1986 година, кучињата играле улога во операциите на базата. Првично, тие биле суштинско транспортно средство, но со подобра технологија, нивната важност се намалила додека не биле отстранети во согласност со еколошките договори.

Научните нуркачки операции започнале во 1985 година.[5] Помеѓу 1985 и 2006 година, евидентирани се вкупно 1.296.[6]

Обнова на 21 век уреди

Како поддршка на иднината на научната програма на Антарктикот на Нов Зеланд, базата била повторно развиена. Во јуни 2019 година, Владата одвоила 18,5 милиони новозеландски долари (12,4 милиони американски долари) за следната фаза од проектот за обнова на базата, во кој 12-те посебни згради на базата биле заменети со три големи меѓусебно поврзани згради.[7][8] Архитектоните Jasmax и Hugh Broughton го смислиле архитектонскиот дизајн.[9] Оттогаш, владата на Нов Зеланд посветила 344 милиони долари за обнова на базата.[10]

На 5 ноември 2021 година, Антарктик-Нов Зеланд потврдил дека PrimePort Timaru ќе биде домаќин на обновата на монтажните објекти на базата. Покрај трите меѓусебно поврзани згради, проектот вклучува и надградба на ветерниот парк на Росовиот Остров. Проектот за обнова ќе отвори околу 700 работни места во следните шест години.[11]

Историски локалитет уреди

Базата „Колиба на Скот“ е единствената постоечка зграда на Задантарктичката експедиција на Комонвелтот (1956–1957) на Антарктикот. Тој е означен како историско место или споменик (HSM 75), по предлогот на Нов Зеланд за Консултативната средба на Договорот за Антарктикот.[12]

Објекти уреди

Основата е составена од збирка зелени згради кои се поврзани со коридори за сите временски услови. Овие згради можат да примат 85 луѓе во текот на летото, со „костурски персонал“ од 10 до 14 луѓе кои остануваат во текот на зимата.[13]

Како и блиската станица Мекмердо, базата е поврзана со глобалната телефонска мрежа преку сателитска станица управувана од Спарк Нов Зеланд, која се наоѓа на приближно 3 км далеку во височините на пристигнувањето. Spark NZ, исто така, обезбедува телефонски услуги на Мекмердо за повици до Нов Зеланд, како и за италијанската програма во „Тера Нова“. Станицата Мекмердо има независна комуникациска инфраструктура сместена на Блековиот Остров и поврзана со Росовиот Остров.

Скотовата база денес е управувана од Антарктик- Нов Зеланд. Три турбини на ветер Enercon E-33 ( 330 киловати) биле инсталирани во 2009 година за да ги напојуваат двете бази, намалувајќи ја потрошувачката на дизел за 11%: 463,000 литри годишно.[14][15]

Клима уреди

 
врска=//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Pressure ridges Scott Base lrg.jpg/220px-Pressure ridges Scott Base lrg.jpg

Во Скотовата база преовладува клима на поларна ледена покривка со рамномерно распоредени врнежи. Основата има прилично типични временски услови за крајбрежниот Антарктик, со минимални температури околу −45 °C (−49 °F) и летниот максимум само повремено над точката на смрзнување. Изложена е на целосна јачина на снежни виулици, иако во целина е помалку ветровито од станицата Мекмердо. Максималните искусени брзини на ветрот се налети до 185 километри на час со постојани брзини во услови на снежна бура од 95-115 километри на час. Највисоката забележана температура била 6.8 °C (44.2 °F), најстудена −57 °C (−71 °F) и средна температура −19.6 °C (−3.3 °F) .[16]

Климатски податоци за Скотова база (1981−2010)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) −1.2
(29.8)
−8.0
(17.6)
−15.9
(3.4)
−18.7
(−1.7)
−20.0
(−4)
−20.1
(−4.2)
−22.5
(−8.5)
−23.4
(−10.1)
−21.3
(−6.3)
−15.6
(3.9)
−7.2
(19)
−1.2
(29.8)
−14.6
(5.7)
Сред. дневна °C (°F) −4.5
(23.9)
−11.6
(11.1)
−20.6
(−5.1)
−24.2
(−11.6)
−25.7
(−14.3)
−26.0
(−14.8)
−28.7
(−19.7)
−30.0
(−22)
−27.6
(−17.7)
−20.8
(−5.4)
−11.3
(11.7)
−4.5
(23.9)
−19.6
(−3.3)
Прос. ниска °C (°F) −7.9
(17.8)
−15.3
(4.5)
−25.3
(−13.5)
−29.7
(−21.5)
−31.4
(−24.5)
−31.9
(−25.4)
−34.9
(−30.8)
−36.6
(−33.9)
−34.0
(−29.2)
−26.0
(−14.8)
−15.3
(4.5)
−7.9
(17.8)
−24.7
(−12.5)
Прос. врнежи мм (ин) 18
(0.71)
21
(0.83)
14
(0.55)
16
(0.63)
23
(0.91)
22
(0.87)
13
(0.51)
12
(0.47)
11
(0.43)
13
(0.51)
12
(0.47)
9
(0.35)
184
(7.24)
Извор бр. 1: NIWA Climate Data[17]
Извор бр. 2: Weatherbase[18]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „Scott Base“. Antarctica New Zealand. New Zealand Government. 2016. Посетено на 11 July 2016.
 2. Hayter, Adrian.
 3. Hayter, p. 31.
 4. Hayter, p. 181
 5. Mercer, Steve (2000). „Antarctic lake diving with the semi-closed rebreather“. In: Hallock and French (Eds). Diving for Science...2000. Proceedings of the 20th Annual Scientific Diving Symposium, American Academy of Underwater Sciences. St Pete Beach, Florida. Архивирано од изворникот на 2012-09-02. Посетено на 2013-06-08.
 6. Pollock, Neal W (2007). „Scientific diving in Antarctica: history and current practice“. Diving and Hyperbaric Medicine. 37: 204–11. Архивирано од изворникот на 2014-01-07. Посетено на 8 June 2013.
 7. „Redeveloping Scott Base for the future“. Antartctic. 37: 13. 2019.
 8. „Home“. Scott Base Redevelopment (англиски). Посетено на 2021-03-07.
 9. Morton, Jamie (28 June 2019). „Plans for new-look Scott Base revealed“. NZ Herald. Посетено на 15 July 2019.
 10. „Successful budget for Scott Base“. Antarctica New Zealand. 20 May 2021. Архивирано од изворникот на 9 October 2021. Посетено на 7 November 2021.
 11. „New Antarctica NZ base to be built in Timaru“. Radio New Zealand. 5 November 2021. Архивирано од изворникот на 7 November 2021. Посетено на 7 November 2021.
 12. „List of Historic Sites and Monuments approved by the ATCM (2012)“ (PDF). Antarctic Treaty Secretariat. 2012. Посетено на 2014-01-06.
 13. „Frequently asked questions“. Scott Base 50years. Antarctica New Zealand. Архивирано од изворникот на 9 February 2021. Посетено на 7 November 2021.
 14. „Ross Island Wind Energy“. Antarctica New Zealand. New Zealand Government. 2016. Посетено на 28 September 2015.
 15. „New Zealand Wind Energy Association“. Wind Energy. Архивирано од изворникот на 17 November 2013. Посетено на 6 November 2013.
 16. Mackintosh, Lesley (2013). „How cold is the Antarctic?“. NIWA. Посетено на 11 July 2016.
 17. „Temperature Data and Activities“. NIWA. 28 February 2007. Посетено на 19 October 2013.
 18. „Precipitation Data“. Weatherbase. Посетено на 3 May 2020.

Надворешни врски уреди

Мрежно место за 50-годишнината на базата

НЗ Антарктичко истражување