Сирано де Бержерак

Сирано де Бержерак (француски: Savinien Hercule Cyrano de Bergerac, роден на 6 март 1619 во Париз - починал на 28 јули 1655 во Париз) — француски драматург и сатиричар. За него Едмон Ростан пишувал во истоимената драма во стихови од 1897 година.

Сирано де Бержерак
Изворно имеСирано де Бержерак
Роден/аСирано де Бержерак
6 март 1619(1619-03-06)
Париз,[1] Франција
Починат/а28 јули 1655(1655-07-28) (возр. 36)
Саноа, Франција
Занимањероманописец, драматург, сатиричар
Јазикфранцуски
Националностфранцузин
Период1653–1662

Икона за портал Портал: „Книжевност

Најпознатите драми на Сирано де Бержерак биле објавени посмртно: „Патување до Месечината“ од 1657 година и „Историја на државите и империите на Сонцето“ (1662).

Иако во денешно време Сирано де Бержерак е познат повеќе со легендите околу својот проблематичен и боемски живот, отколку со својата креативност, многу истакнати европски автори како Џонатан Свифт и Волтер црпеле инспирација од неговите дела, а Молиер дури ископирал цели делови од неговата „Le pédant joué“ во својата „Les fourberies de Scapin“.

Сирано де Бержерак починал кога случајно паднала на глава некое дрво.

Наводи уреди

  1. Chronologie, Voyage dans la lune, Garnier-Flammarion 1970, p. 7

Надворешни врски уреди