Википодатоци

слободна база на податоци што секој може да ја уредува

Википодатоци (англиски: Wikidata) — проект за соработно уредување на база на податоци за Википедија. Проектот го започнала Викимедија Германија со намера да овозможи заеднички извор на извесни видови податоци како датуми на раѓање, класа на заверени податоци, што ќе се користат на сите јазични изданија на Википедија.[1] Ова е прв нов проект на Фондацијата Викимедија од 2006 наваму.[2]

Википодатоци
Wikidata
Лого на Википодатоци
Wikidata mk.png
Главната страница на Википодатоци на македонски јазик
Адресабаза на знаења, вики
Достапно наповеќејазично
СопственикФондација Викимедија
СоздавачВикимедиина заедница
Мрежно местоwww.wikidata.org
Комерцијалноне

Разработката на проектот е поддржана со приложени средства од Аленовиот институт за вештачка интелигенција, Фондацијата Гордон и Бети Мур и Google, Inc., во вкупен износ од 1,3 милиони евра.[3][4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Револуција во податоците на Википедија“. Викимедија Германија. 30 март 2012. Архивирано од изворникот на 11 септември 2012. конс. 11 септември 2012.  (англиски)
  2. Рот, Метју. „Податочната револуција на Википедија“, Фондација Викимедија, 30 март 2012 (посет. 11 септември 2012 г). (англиски)
  3. Диксон, Бунсри. „Пол Ален вложи во обемен проект за подобрување на Википедија“, 30 март 2012 (посет. 11 септември 2012 г). (англиски)
  4. Перез, Сара. „Новиот голем потфат на Википедија: Википодатоци, машински-читлива, кориснички-уредлива база на податоци финансирана од Google, Пол Ален и други“, 30 март 2012 (посет. 11 септември 2012 г). (англиски)

Надворешни врскиУреди