Синајски манастир

Синајскиот манастир Света Катерина (арапски: دير القدّيسة كاترين; грчки: Μονὴ τῆς Ἁγίας Αἰκατερίνης) е православен манастир сместен на Синајскиот полуостров. Се наоѓа во почетокот на една клисура во подножјето на планината Синај, во близина на градот Света Катерина, во Египет. Манастирот е именуван по Катерина Александриска.[1][2]

Манастир Света Катерина
Информации
Манастир на:Црква на Синај
Основан565 год.
Личности
Основач (и)Јустинијан I
Место
МестоСвета Катерина, Јужен Синај, Египет
Координати28°33′20″N 33°58′34″E / 28.55556° СГШ; 33.97611° ИГД / 28.55556; 33.97611Координати: 28°33′20″N 33°58′34″E / 28.55556° СГШ; 33.97611° ИГД / 28.55556; 33.97611

Изграден помеѓу 548 и 565, претставува најстариот континуирано населен христијански манастир во светот.[3][4][5] Манастирот исто така ја има и најстарата континуирано отворена библиотека,[6] која содржи уникатни и екстремно ретки дела,[6][7] како и голема колекција на ранохристијански икони, вклучувајќи го и најстариот приказ на Христос Пантократор.

Галерија со слики уреди


Наводи уреди

  1. Evans, Helen C. (2004). Saint Catherine's Monastery, Sinai, Egypt: A Photographic Essay (англиски). Metropolitan Museum of Art. ISBN 978-1-58839-109-4.
  2. „Saint Catherine's Monastery“. Encyclopedia Britannica (англиски). July 1998. Посетено на 23 January 2021.
  3. Din, Mursi Saad El et al.. Sinai: The Site & The History: Essays. New York: New York University Press, 1998. 80. ISBN 0814722032
  4. Jules Leroy; Peter Collin (2004). Monks and Monasteries of the Near East. Gorgias Press. стр. 93–94. ISBN 978-1-59333-276-1.
  5. „St Catherine Monastery - The Oldest in the World“. KEEP CALM and WANDER (англиски). 2016-05-24. Посетено на 2022-04-21.
  6. 6,0 6,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име sinai.library.ucla.
  7. Sebastian P. Brock, Two Hitherto Unattested Passages of the Old Syriac Gospels in Palimpsests from St Catherie’s Monastery, Sinai, Δελτίο Βιβλικῶν Μελετῶν 31A, 2016, pp. 7–18.