Џанлука Лападула

Џанлука Лападула (роден на 7 февруари 1990 во Торино, Италија) — италијански фудбалер, напаѓач на Џенова, на заем од Милан.

Џанлука Лападула
Лични податоци
Полно име Џанлука Лападула
Роден на 7 февруари 1990 (1990-02-07) (31 г.)
Роден во Торино, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Лече Лече
Број 9
Младинска кариера
1996–2004 Јувентус Јувентус
2004–2007 Риволи Колегно
2006–2007Тревизо Тревизо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 Про Верчели Про Верчели 4 (0)
2008–2009 ФК Ивреја Калчо 18 (0)
2009–2012 Парма Парма 0 (0)
2010–2011ФК Атлетико Рома 0 (0)
2011Равена Равена 7 (1)
2011–2012Azzurro e Bianco2.svg Сан Марино 35 (24)
2012–2013 Чезена Чезена 9 (0)
2013Фрозиноне Фрозиноне 6 (0)
2013–2015 Парма Парма 0 (0)
2013–2014ФК Горица 28 (11)
2014–2015Терамо Терамо 38 (21)
2015–2016 Пескара Пескара 40 (27)
2016–2017 Милан Милан 27 (8)
2017–2019 Џенова Џенова 36 (7)
2019- Лече Лече 10 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 декември 2016.
† Учества (Голови).

Својата фудбалска кариера ја започнал во младинската школа на Јувентус во 1996 година, додека како професионален играч своето деби го имал за екипата на Про Верчели.

Надворешни врскиУреди