Св. Богородица (Пресил)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Богородица

Обновената црква „Св. Ѓорѓи“

Карта

Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

 сакрален објект


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Богородица или Св. Ѓорѓиархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пресил. Претставува страрохристијански сакрален објект. Се наоѓа на 200 м југозападно од селото, на зарамнето плато се наоѓа црква подигната врз темелите на постара црква. Заводот и музеј од Прилеп во текот на 1967/68 година извршил заштитни археолошки истражувања.[1]

Денес, тука се наоѓа обновената црква „Св. Ѓорѓи“.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9