Штрбел (Пресил)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Штрбел

Карта

Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

 водовод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Штрбелархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пресил. Претставува доцноантички водовод. Се наоѓа на 300 м јужно од селото, во приватна нива, каде се гледаат делови од стар водовод.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9