Ѓупски Гробишта (Пресил)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ѓупски Гробишта

Карта

Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ѓупски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пресил. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на 500 м источно од селото,каде на простор од 100 × 50 м се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9