Трска (Пресил)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Трска

Карта

Местоположба 41°17′44″N 21°18′48″E / 41.29556° СГШ; 21.31333° ИГД / 41.29556; 21.31333
Основни податоци
Место Пресил
Општина Крушево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Трскаархеолошко наоѓалиште во крушевското село Пресил. Претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на 400 м источно од селото, каде на простор од 100 × 100 м во приватни ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9