Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пресил

црква во селото Пресил, Македонија

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во крушевското село Пресил, Македонија.[1][2]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Бучинска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′38″N 21°18′39″E / 41.29389° СГШ; 21.31083° ИГД / 41.29389; 21.31083
Место Пресил
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа на мало возвишение над селото во рамки на археолошкото наоѓалиште „Св. Богородица“.

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во јужниот дел на селото Пресил, на мало возвишение.[3]

Историја

уреди

Црквата е подигната на темелите на постарата истоимена црква, која тука постоела, кога во селото живеело само македонско население.[4]

Во 1961 година биле вршени археолошки истражувања на археолошкото наоѓалиште „Св. Богородица“, при што се најдени остатоци од црква од типот на впишан крст, веројатно од XIV век, која лежи врз постари темели. Под подот на црквата и околу неа се ископани 21 гроб, оградени и покриени со камени плочи. Најдените материјали потекнуваат од средниот век до XIX век, до кога се вршело погребување на овој терен.[5]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Бучинска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 24 декември 2021.
  3. Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 203. ISBN 9989-649-28-6.
  5. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Свети“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1325. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски

уреди