Сачево

село во Општина Струмица

Сачево — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Сачево
Сачево во рамките на Македонија
Сачево
Местоположба на Сачево во Македонија
Сачево на карта

Карта

Координати 41°25′14″N 22°42′1″E / 41.42056° СГШ; 22.70028° ИГД / 41.42056; 22.70028Координати: 41°25′14″N 22°42′1″E / 41.42056° СГШ; 22.70028° ИГД / 41.42056; 22.70028
Општина Струмица
Население 443 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27058
Надм. вис. 216 мнв м
Слава Свети Илија
Сачево на општинската карта

Атарот на Сачево во рамките на општината
Црквата Свети Илија
ОУ „Маршал Тито“

Географија и местоположба уреди

Сачево се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 7 километри.

Надморската височина во селото е 216 метри а површината на селото изнесува 305 ха.

Селото граничи со Куклиш, Свидовица, Муртино, Робово, Градско Балдовци, Дабиле.

Историја уреди

Стопанство уреди

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 236 ха[2].

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948480—    
1953543+13.1%
1961637+17.3%
1971579−9.1%
1981570−1.6%
ГодинаНас.±%
1991569−0.2%
1994554−2.6%
2002540−2.5%
2021443−18.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Сачево живееле 280 жители, сите Македонци.[3] Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Сачево имало 280 Македонци, патријаршисти.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 300 Македонци.[5]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 540 жители, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 443 жители, од кои 418 Македонци, 1 Албанец и 24 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 280 280 480 543 637 579 570 569 554 540 443
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1839 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 436 гласачи.[13]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 435 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.160.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.106-107.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 14. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски уреди