Сатар Бахлулзаде (азерски: Səttar Bəhlulzadə;, 2 декември 190914 октомври 1974) бил основач на современата пејзажна уметност на азербејџанска пејзажна уметност.[1]

Сатар Бахлулзаде
Роден(а)Сетар Бахлулзаде оглу Бахлулзаде
15 декември 1909
Амиркан, Баку, Азербејџан
Починал(а)14 октомври 1974
Москва, СССР
НационалностАзербејџан
Познат(а) поПејзажна уметност, импресионизам
Азербејџански марки со слики на Сетар Бахлулзаде

Животопис уреди

Професионалното образование го започнал во Националниот институт за уметност во Баку (1927-1931). Во 1933 година, тој замина во Москва за да го продолжи своето образование во Одделот за сликарство во Московскиот институт за ликовни уметности. Таму студирал во класата на Владимир Фаворски. Иако експериментирал во различни жанрови на уметноста, неговиот единствен талент бил пејзажното сликарство. Во почетокот, тој реално ја сликал природата како што учел. Но, наскоро тој развил свој стил, за да го изрази емоционалното чувство што го носел во себе. Овој нов стил бил повеќе надреален и космички. Всушност, некои од неговите слики потсетуваат на фотографии од земјата направени од вселената. Користејќи комбинација на пастелни бои и асоцијации на фотографија, тој ја претвора природата да изгледа повеќе колористичка и пожива, а понекогаш дури и пофантастична, отколку што таа е во реалноста[2]. Стар сакал да патува низ својата земја - Азербејџан - истражувајќи ја нејзината убавина. Еднаш тој забележал: „Не треба да одам на Тахити како Пол Гоген. Мојата инспирација доаѓа од мојата земја и народ“.

Многу негови дела прикажуваат специфични области на Азербејџан. На пример, подножјето на планината Кавказ. Бахлулзаде освоил многу награди за својата уметност. Тој ја доби титулата почесен уметнички работник на Република Азербејџан во 1960 година и беше прогласен за народен уметник во 1963 година.

Уметничкото наследството на Сатар вклучува безброј дела, изложени низ целиот свет, вклучувајќи ги и самостојните изложби во САД, Англија, Турција и Русија. Тој, исто така, создаде околу 30 дневници за скици кои содржат негови рефлексии за животот и уметноста[3]. Повеќето од неговите дела се изложени во музеи низ цела Азербејџан, особено во градовите како Баку, Гања и Нахчиван. Некои од неговите истакнати дела се[4]:

  • Долина Гудијалчај (1953)
  • Вечер над Каспиското Море (1959)
  • Пролет на мојата родна земја (1967)

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „SƏTTAR BƏHLULZADƏ“ (PDF). Архивирано од изворникот на 2019-11-26. Посетено на 2020-04-10.
  2. Səttar Bəhlulzadə fenomeni
  3. Səttar Bəhlulzadə yaradıcılığında Quba motivləri
  4. Bəhlulzadə, Səttar

Надворешни врски уреди