Русалски Гробишта (Виничка Кршла)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Русалски Гробишта


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Русалски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Претставува некропола од железното време. На левата страна од стариот пат Кочани-Делчево, над Калиманско Поле се гледаат гробови со конструкција од големи камени плочи.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.