Ѓафурски Лозја (Виничка Кршла)

археолошко наоѓалиште во Виничка Кршла, Виничко
Ѓафурски Лозја


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ѓафурски Лозјаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на десниот брег на Драгобрашка Река, во непосредната близина на наоѓалиштето Вршник. По површината се среќаваат делови од керамички садови, а биле најдени и монети.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.