Градиште 2 (Виничка Кршла)

археолошко наоѓалиште во Виничка Кршла, Виничко
Градиште 2


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

 населба


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште 2археолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Претставува утврдена населба од железното време и доцноантичкото време. На висок рид со доминантна местоположба над Драгобрашка Река се зачувани остатоци од бедем, а по површината се среќаваат делови од керамички садови.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 91. ISBN 9989649286.