Градиште 2 (Виничка Кршла)

археолошко наоѓалиште во Виничка Кршла, Виничко
Градиште 2


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028Координати: 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште 2археолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од железното време и доцноантичкото време. На висок рид со доминантна местоположба над Драгобрашка Река се зачувани остатоци од бедем, а по површината се среќаваат делови од керамички садови.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 91. ISBN 9989649286.