Могила (Виничка Кршла)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Могила


Местоположба 41°53′53″N 22°33′37″E / 41.89806° СГШ; 22.56028° ИГД / 41.89806; 22.56028
Основни податоци
Место Виничка Кршла
Тип

 населба  могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Могилаархеолошко наоѓалиште во виничкото село Виничка Кршла. Претставува населба и могила од римското време. На 2 км северозападно од селското училиште, на десната страна од стариот пат Кочани-Делчево, на површина од околу 150x100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. Во непосредната близина се наоѓа оштетена могила со пречник во основата од 25 м и височина од 4-5 м.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 92. ISBN 9989649286.