Оваа статија се однесува за реката Рона, за други поими со истото име видете Рона (појаснување).

Рона
река
Вливот на Рона во Женевското Езеро
Земји Швајцарија, Франција
Извор Ронски Ледник
Утока
 - височина м
 - координати 43°19′51″N 4°50′44″E / 43.33083° СГШ; 4.84556° ИГД / 43.33083; 4.84556
Површина 54 км2
Истек
 - просечен 2.300 м3
Rhone drainage basin.png

Рона (француски: Rhône) е една од главните реки во Европа, извира во Швајцарија, тече низ Франција и се влева со Средоземното Море.

По течението има повеќе градови: Сион, Женева, Лион, Авињон и Арл.

Сливот на Рона во Средоземното Море

Надворешни врскиУреди