Родопи (грчки: Περιφερειακή ενότητα Ροδόπη) — округ во областа Источна Македонија и Тракија и историската покраина Тракија, денес во североисточна Грција. Административен центар на округот е градот Комотини, а вториот најважен е градот Сапес.

Родопи
Περιφερειακή ενότητα Ροδόπης
округ
Општини во Родопи
Општини во Родопи
Округот Родопи во Грција
Округот Родопи во Грција
Координати: 41°5′N 25°25′E / 41.083° СГШ; 25.417° ИГД / 41.083; 25.417
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
Адм. центарЃумурџина
Површина
 • Вкупна2.543 км2 (982 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно112.039
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Пошт. бр.69x xx
Повик. бр.253x0
ISO 3166GR-73
Рег. таб.KO

Округот Родопи е основан во 2011 година на местото на поранешната префектура, која имала ист обем и граници.

Географија

уреди

Округот Родопи се наоѓа на североисток на Грција и северната граница е границата со Бугарија. На југ, округот се протега по северниот брег на Егејското Море. На запад, округот Родопи граничи со округот Ксанти, а на исток со округот Еврос.

Подрачјето на Родопскиот округ има центар во крајбрежната рамнина на северниот брег на Егејското Море. Рамнината е во приморскиот дел мочуришна. Половина од округот на север и исток е планинска и има планини од Родопскиот систем: на север планината Кула и на исток Сапка.

Климата е средоземна по должината на брегот и на пониските терени, додека во внатрешноста и на планините климата е поостра.

Историја

уреди

За време на старогрчко време, оваа област била во крајниот север од областа на цивилизацијата и со тоа заостанува. За време на римското време, оваа област значително напредувала, пред сè поради неговата добра позиција на патот на Игнација .

На крајот на 14 век, областа на Родопите била окупирана од Османлиите, кои останале тука наредните 5 века. Областа беше изложена на исламизација и трајно населување на муслиманското население во текот на целиот период. Во текот на XX век, се случиле значителни промени во оваа област. 1912 година со првата балканска војна, турската територија станала дел од Тракија под власт на Бугарија, а по Првата светска војна било споено со Грција. После тоа, заради грчко-турската војна од 1922-23 година, имало делумна емиграција на муслиманите ( Турците и Бугарите - Помаци) и имиграцијата на Грците од Мала Азија. Сепак, за разлика од другите на крајот на Грција, муслиманската заедница опстојува тука и до ден-денес.

Население

уреди
 
Градот Комотини, седиштето на округот

Според најновите проценки од 2005 година, округот Родопи имало над 110.000 жители, од кои повеќе од околу 40% живеат во седиштето на округот, градот Комотини.

Етнички состав: Населението во областа е грчко (1/2) и муслиманско малцинство во Грција (1/2), единственото официјално признаено малцинство во земјата. Најмногу се состои од Турци (50%), но Бугари - Помаци (35%) и Роми (15%). Значителен дел од Грците потекнуваат од бегалци од Мала Азија.

Густината на населението е околу 45 жители на км 2, што е значително помалку од просекот на Грција (околу 80 жители / км 2 ). Рамничарскиот дел околу градот Комотини е многу подобро населен од планинското подрачје на север и исток.

Административна поделба и населени места

уреди

Округот Родопи се дели на 4 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Комотини е седиште на округот и единствената поголема населба (> 10,000 жители))во округот.

Економија

уреди

Округот Родопи е една од помалку развиените области во Грција. Главните индустриски гранки се земјоделството, шумарството и лесната индустрија .

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Законска реформа „Каликратис“ PDF