Почетен курс за ВикипедијаLiquid sk, добредојдовте на Википедија на македонски јазик, слободна on-line енциклопедија започната во август 2003 година!

Ве повикуваме на заедничка соработка при создавањето на нови енциклопедиски содржини и подобрување на постоечките 144.164 статии.


Еве неколку страници кои може да ви бидат од помош:


Своите придонеси во статиите не ги потпишувајте, додека коментарите на соодветните страници за разговор, корисничките страници и селската чешма Ве молиме да ги потпишувате на тој начин што ќе притиснете на копчето од лентата со алати или ако напишете 4 тилди (~~~~).

Сопствената корисничка страница (Корисник:Liquid sk) можете да ја уредувате по сопствена желба во согласност со правилата за уредување на корисничките страници.


Ве молиме не вметнувајте заштитени материјали без дозвола од нивниот сопственик!

Не копирајте содржини од други веб страници ако немате добиено изрична согласност за тоа. Ако имате добиено согласност, напишете го тоа на страницата за разговор или едноставно додадете го тоа овде. Но задолжително, прво тоа направете го, а потоа започнете со вметнување на преземените содржини.

Ве молиме, имајте во предвид дека сите придонеси на Википедија се смета дека се објавени под ГНУ-овата Лиценца за слободна документација.


If you are not able to speak, understand or write Macedonian, please visit our Village Pump for non-Macedonian speakers if you have any suggestions or comments.


Поздрав, MacedonianBoy, 11:13, вторник, 28 мај 2024

Шаблони уреди

Здраво. Јас ги вратив на старите верзии, па сега уреди ги повторно како мислиш дека треба. Ако во сличај сакаш во едниот шаблон да ги смениш клубовите и да ставиш нови, смени ги само имињата каде се напишани и логоата од клубовите (ако има). Останатите параметри не ги чепкај зошто пак ќе се зезне, само имињата на клубовите и логоата. Ако треба помош кажи. Поздрав--MacedonianBoy 09:22, 19 мај 2009 (UTC)

За некоја страна што мислиш дека треба да се брише, поради дупликат или несоодветна содржина, стави го на почетокот на статијата ова {{Брзо бришење}} и јас ќе ги средам. Поздрав--MacedonianBoy 09:43, 19 мај 2009 (UTC)
Јас не би можел да се снајдам која е дупликат, а која не затоа погледни што се случува тука и види што можеш да средиш, а на крајот кога ќе има само два шаблони (по еден за шампиони на лига и шампиони во куп), тогаш јас ќе ги дотерам точните носители!--Liquid sk (разговор) 10:21, 19 мај 2009 (UTC)
ОК да допијам кафево па ќе средам :) --MacedonianBoy 12:06, 20 мај 2009 (UTC)
 Ок Готово Само еден шаблон беше дупликат (македонски фудбалси куп) дтугите не се. Така има три шаблони, еднот е за македонската лига, другиот е за македонскиот куп а третиот е само за тимови од македонската лига во оваа тековна сезона. Поздрав--MacedonianBoy 12:18, 20 мај 2009 (UTC)
Луѓе, не беше ни еден шаблон дупликат видете ја малку историјата на шаблоните. Сега сè е во ред, мислам дека нема потреба ништо да менувате. Ги имаше сите шаблони од претходно. -{админинстратор}-   гитардемон 22:19, 21 мај 2009 (UTC)

Инфо кутија уреди

Потребен е шаблон за инфо кутија за повеќе географски поими како на пример канал (во англиската верзија има нешто вакво [1])!!! Однапред благодарам!

Поздрав --Liquid sk (разговор) 10:54, 20 мај 2009 (UTC)

Сакаш ти да направиш или некој од нас да направи ваков шаблон. Поз--MacedonianBoy 12:13, 20 мај 2009 (UTC)
Па како што го виде моето искуство со шаблони, поубаво би било ако некој го направи, а тоа да не сум јас. Поздрав,--Liquid sk (разговор) 06:38, 21 мај 2009 (UTC)

Наслов на статија во поддатотека уреди

Податотека:Spomenik g petrov.jpg

Ако може некој од администраторите да ја поправи мојата грешка кај поддатотеката што ја гледате, сум заборавил да го ставам насловот на статијата каде е поставена (Општина Ѓ. Петров)!!!

Поздрав, --Liquid sk (разговор) 09:31, 1 јуни 2009 (UTC)

Ќе може попрецизно да посочиш што да се поправи? Не ми е јасно за да чепнам. Поздрав--Никола Стојаноски 14:40, 1 јуни 2009 (UTC)
 Ок Готово Завршено е ова. --Liquid sk (разговор) 06:39, 2 јуни 2009 (UTC)
За сликава, ако можеш сликај ја статуата па подигни ја на Википедија зошто оваа не е слободна. Поздрав--Никола Стојаноски 09:31, 2 јуни 2009 (UTC)

Шаблон уреди

Здраво. Проблемот бил поради тоа што, шаблонот е насловен Инфо кутија ракометен клуб, а во статијата „инфо кутија“ сте го напишале заедно (инфокутија). Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:19, 10 јуни 2009 (UTC)

Викисредба, 20 јуни уреди

Liquid sk, вашите придонеси можеби на некој начин помогнаа да се подобри Википедија на македонски јазик. Ве информираме дека во сабота, 20 јуни, ќе се одржи викисредба на која е добредојдено вашето присуство. За повеќе детали околу терминот, локацијата и начинот на пријавување на викисредбата погледнете тука. Поздрав. --Brest-bot (разговор) 23:35, 15 јуни 2009 (UTC)

Викимедија Македонија уреди

Здраво. Ве известуваме дека во последните неколку месеци се трудиме да основаме здружение Викимедија Македонија, коешто ќе има за цел да ја промовира Википедија на македонски јазик и останатите Викимедија проекти. Доколку сте заинтересирани, додаете го Вашето корисничко име овде. Доколку немате отворено корисничка сметка на Мета, сторете го тоа и притоа внимавајте да биде идентична како на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:27, 9 септември 2009 (UTC)

10 години Википедија уреди

        Здраво, Liquid sk!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:34, 13 јануари 2011 (CET)Одговори