Просечен (општина)

општина во Драмско, Егејска Македонија
Општина Просечен
Δήμος Προσοτσάνης
Dimos Prosotsanis - East Macedonia - Thrace.svg
Општина Просечен во областа Источна Македонија и Тракија
Податоци
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Драма
Гео. област: Драмско Поле
Население: 16 481 (2001)
Седиште: Просечен
Нас. места: 22
Пошт. бр.: 662 00
Пов. бр.: 25220-2
Портал: prosotsani.gr

Просечен или Пресечен (грчки: Δήμος Προσοτσάνης, Димос Просоцанис) — општина во Драмскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Просечен (Пресечен). Сместена е северозападно од градот Драма. Позначајна знаменитост во општината е пештерата Маара (Ангитис) кај изворот на реката Драматица (Ангитис).

Населени местаУреди

Општината Просечен е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на поранешните општини Просечен и Минаре.

Општинска единица ПросеченУреди

 
Поранешната општина Просечен на картата на некогашниот округ Драма.
 
Поглед на Просечен

Според пописот од 2001 г., општината има 11 215 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Просечен
  • село Просечен (или Пресечен; Προσοτσάνη, Просоцани) (3 937 жители)
 • Општински оддел Боболец
 • Општински оддел Горенци
  • село Горенци (Καλή Βρύση, Кали Вриси) (1 065 жители)
 • Општински оддел Граменци
 • Општински оддел Калапот
  • село Калапот (Πανόραμα, Панорама) (89 жители)
 • Општински оддел Крлуково
  • село Крлуково (или Карликово; Μικρόπολη, Микрополи) (1 102 жители)
 • Општински оддел Кобалишта (779 жители)
  • село Кобалишта (Кубалишта, Кобалица; Κοκκινόγεια, Кокиногија) (600 жители)
  • село Нов Калапот (Αγγίτης, Ангитис) (108 жители) новосоздадено
  • село Раменци (или Мезе, Πηγές, Пигес) (71 жител)
 • Општински оддел Криводол
  • село Криводол (или Егри Дере; Καλλιθέα, Калитеја) (626 жители)
 • Општински оддел Плевна (2077 жители)
  • село Плевна (Πετρούσσα, Петруса) (1 945 жители)
  • село Ставрос (Σταυρός) (132 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Пршово
  • село Пршово (или Пршево; Ανθοχώρι, Антохори) (155 жители)
 • Општински оддел Ресилово
  • село Ресилово (Χαριτωμένη, Харитомени) (607 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓало и напуштеното село Кочан (Κοντσάν, Коцан).

Општинска единица МинареУреди

 
Поранешната општина Минаре на картата на некогашниот округ Драма.

Според пописот од 2001 г., општината Минаре (Δήμος Σιταγρών) се седиште во Фотилово (Фотоливос) има 5 266 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Фотилово
  • село Фотилово (или Сачивен; Φωτολίβος, Фотоливос) (1817 жители)
 • Општински оддел Голак
 • Општински оддел Голем Сивендрик
  • село Голем Сивендрик (или Г. Севендрик, Г. Семендрик; Μεγαλόκαμπος, Мегалокамбос) (427 жители)
 • Општински оддел Каракавак
  • село Каракавак (Μαυρολεύκη, Мавролевки) (563 жители)
 • Општински оддел Мал Сивендрик
  • село Мал Сивендрик (или М. Севендрик, М. Семендрик; Μικρόκαμπος, Микрокамбос) (340 жители)
 • Општински оддел Минаре
  • село Минаре (Σιταγροί, Ситагри) (998 жители)
 • Општински оддел Чал
  • село Чал (Αργυρούπολη, Аргируполи) (755 жители)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди