Калапот — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Калапот
Калапот во рамките на Егејска Македонија
Калапот
Местоположба на Калапот во Егејска Македонија
Калапот на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 0205010801
Калапот на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди
Места во заедницата Калапот преименувани со службен указ на 13 јануари 1969 година
Име Име Ново име Ново име[1] Опис[2]
Каин Бунар[2] Καΐν Μπουνάρ Пурнарија Πουρνάρια месност на Сминица на З од Калапот[2]
Долно Черешово[2] Κάτω Τσερέσοβα Като Керасија Κάτω Κερασιά месност на Сминица на З од Калапот[2]
Горно Черешово[2] Άνω Τσερέσοβα Ано Керасија Άνω Κερασιά месност на Сминица на З од Калапот[2]
Равеница[2] Ραβενίτσα Ипсома Аврамиди Ύψωμα Άβραμίδη врв на Сминица на Ј од Калапот[2]
Главица[2] Γκλαβίτσα Кефалаки Κεφαλάκι врв на Штудер на Ј од Калапот[2]
Куз Баир[2] Κούζ Μπαΐρ Скиерон Σκιερόν гора на Штудер на С од Калапот[2]

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 12. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 3): 20. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“

Надворешни врски

уреди