Алексија (принцеза на Грција)

Принцеза Алексија (грчки: Πριγκίπισσα Αλεξία της Παταγονίας και Δανίας) (родена на 10 јули 1965 на Кофру, Јонски Острови) е ќерка на грчкиот крал Константин II и Ана Марија.

Принцеза Алексија
Princess Alexia of Greece.jpg
Принцезата во 2010 година
Сопружник Карлос Моралес Кинтана
Деца
Ариета Моралес
Ана Марија Моралес
Карлос Моралес
Амелија Моралес
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Константин II
Мајка Ана Марија

На 9 јули 1999 принцезата Алексија стапила во брак со Карлос Моралес Кинтана, архитект, во катедралата „Св. Софија“, Лондон. Принцезата Алексија и Карлос Моралес имаат четири деца: