Гоа е сојузна држава во Индија. Се наоѓа на западниот брег на Индија на Арапското Море во т.н. подрачје Конкан, а се граничи со Махараштра на север и Карнатака на исток и југ. Панаџи е главен град, а најголем е Васко де Гама.

Гоа
Гоа
Држава: Индија
Главен град: Панаџи
Површина: 3.702 км²
Население: 1,458,545 милиони[1](2001)
Густина на население: 363 жит./км²
Јазик: конкански
Религија:
Мрежна страница: [1] Архивирано на 5 декември 2008 г.
Мапа
Положба на Гоа во Индија
Положба на Гоа во Индија

Португалските трговци најпрво дошле во Гоа во XV век и брзо основале своја колонија, која траела 450 години, сè до 1961, кога повторно станала дел од Индија. Гоа е меѓународно позната по прекрасните плажи, па ја посетуваат илјадници домашни и странски туристи.

Наводи уреди

  1. „Indian Districts by Population, Sex Ratio, Literacy 2011 Census“. Архивирано од изворникот 11 June 2011. Посетено на 26 August 2018.

Надворешни врски уреди

 
Капелата во Гоа е пример за португалската архитектура
 
Пример на традиционалната архитектура
 
Речен брод
 
Еден од најпознатите резервати (Салим Али резерват) за птици во Индија